piątek, 28 sierpnia 2015

EKOmleko z Polski




Ogromna jest moja radość z długo wyczekiwanego mleka ekologicznego produkowanego w Polsce. Za produkcję zabrała się OSM Piątnica z Ostrołęki. Zakład ten produkował już doskonałe mleko mikrofiltrowane, o którym pisałam w ostatnim poście. Kolejne miłe zaskoczenie.
Wczoraj wpadłam  na nie w hipermarkecie, co oznacza, że będzie dystrybuowane na szeroką skalę. Niestety nie widziałam żadnych reklam poświęconych temu produktowi i boje się, że niezauważone zostanie wycofane z polskiego rynku (bo zagraniczni konsumenci  docenią je na pewno). Kupujcie i wspierajcie to nowe polskie ekomleko.

Teraz czekam na inne produkty mleczne z tego pysznego ekologicznego mleka.


A wygląda tak
 


poniedziałek, 10 sierpnia 2015

Cykl na temat piramidy żywnościowej III część - PRODUKTY MLECZNE



Na samym dole piramidy znajdują się produkty zbożowe, które opisałam w części pierwszej.  Kolejne stopnie piramidy zajmują warzywa i owoce, które także zostały już przeze mnie opisane. Przejdę więc do kolejnego poziomu, który zajęty jest przez mleko i jego przetwory.

 Przez mleko rozumiemy wydzielinę z gruczołu mlecznego krowy. Jeśli pochodzi ono od kozy czy innego stworzenia musi to być uwzględnione na etykiecie (sam rysunek stworzenia na opakowaniu nic nie znaczy). Samo „mleko” oznacza mleko krowie.



Skład chemiczny i wartość odżywcza mleka krowiego, pełnego

§  woda 80-90%
§  sucha masa 12-13% w tym:
o   tłuszcz ok. 3% (głównie kwasy tłuszczowe nasycone) – jest to zawartość tłuszczu w naturalnym mleku. Mleko 2,5% czy 0,5% otrzymuje się przez odtłuszczenie. Dla dzieci nie polecam mleka odtłuszczonego – bo dla nich taki tłuszcz to samo zdrowie.
o   białko ok. 3,5% (wysokowartościowe)
w tym KAZEINA 2,5%
*uczulenie na kazeinę
o   laktoza (dwucukier złożony z glukozy i galaktozy) 4-5%
** nietolerancja laktozy
o   witaminy (źródło witaminy A i witamin z gr. B)
o   sole mineralne (źródło WAPNIA i fosforu)


*uczulenie na kazeinę
 Alergia to wrodzona albo nabyta niewłaściwa reakcja systemu obronnego na pewne związki, na które system ten nie powinien reagować w taki nadwrażliwy sposób. Skaza białkowa jest to najczęściej występująca chorobą alergiczna u dzieci. W przypadku skazy białkowej (alergii na mleko krowie) dzieci po karmieniu zazwyczaj wymiotują.



** nietolerancja laktozy
Laktoza jest dwucukrem zbudowanym z glukozy i galaktozy. W przewodzie pokarmowym jej rozkład katalizowany jest przez– laktazę. Laktaza w okresie niemowlęctwa obecna jest w dużej ilości w nabłonku jelita cienkiego. Po odstawieniu od piersi jej aktywność stopniowo zmniejsza się. Jest to zjawisko genetycznie zależne i nieodwracalne, prowadzące do wystąpienia nietolerancji laktozy. U części osób dochodzi również do zmniejszenia ilości laktazy w przewodzie pokarmowym na skutek jego schorzeń. W tej sytuacji dochodzi do wtórnej nietolerancji laktozy, która  najczęściej ustępuje po upływie kilku tygodni. Zaburzenia trawienia laktozy prowadzą do gromadzenia się tego dwucukru w przewodzie pokarmowym i wystąpienia objawów jego nietolerancji. Do objawów tego schorzenia należą: biegunka, uczucie przelewania w brzuchu, bóle brzucha, wzdęcia, nudności i gazy.

 Jeżeli nie jesteśmy alergikami mlecznymi, ani nie mamy objawów nietolerancji nie powinniśmy ograniczać spożycia mleka. Mleko jest cennym produktem dla każdego.


Szklanka mleka (250 ml) o średniej zawartości tłuszczu pokrywa dzienne zapotrzebowanie na: energię - w 5%, 
białko - w 10%, 
witaminę A - w 6%, 
witaminę B2 - w 20%, 
wapń - w 25%, 
fosfor - w 25%
Mleko ujawnia także silne właściwości antyoksydacyjne. Do najważniejszych antyoksydantów zaliczamy selen, witaminy (A, C, E), oraz glutation (GSH) oraz enzymy glutationowe.




Produkcja mleka

1. Zadowolona krowa produkuje nasz surowiec
2. Odbiór i magazynowanie surowca
3. Czyszczenie mleka
4. Normalizacja, a więc ustalanie zawartości tłuszczu
5. Homogenizacja – proces niezbędny, aby mleko się nie rozwarstwiło


Napoje mleczne:
- fermentowane: jogurt, kefir, biojogurt, mleko acidofilne, maślanka, zakwasy

- niefermentowane: kawa, kakao, mleka smakowe

napojom mlecznym fermentowanym poświęcę trochę więcej uwagi,  gdyż absolutnie na uwagę zasługują.


Opakowania i przechowywanie mleka

Na rynku dostępne są różne rodzaje mleka – w różnych opakowaniach i w różny sposób utrwalone. Kartonik, butelka plastikowa, szklana, UHT, pasteryzowane? Co wybrać? Oto mała ściąga.


Mleko

Metoda utrwalania
Opakowanie
Przechowywanie
Pasteryzacja
Butelki plastikowe, szklane, opakowania kartonowe - rzadziej
Temp nie wyższa niż 10°C, przez okres do 12h (data na opakowaniu)
Sterylizacja UHT i aseptyczne pakowanie
Torebki z foli polietylenowej Opakowania kartonowe

Temp. nie wyższa niż 25°C, data podana na opakowaniu
Mikrofiltracja

Butelki

Temp nie wyższa niż 10°C,


















Pasteryzacja - podgrzewanie produktów spożywczych, w odpowiednio wysokiej temperaturze w celu zniszczenia lub zahamowania wzrostu drobnoustrojów chorobotwórczych. Głównym zadaniem pasteryzacji jest przedłużenie trwałości produktów poprzez unieszkodliwienie form wegetatywnych mikroorganizmów.Proces ten nie niszczy jednak form przetrwalnikowych ani większości wirusów. Proces ten prowadzony jest w temperaturze niższej niż 100 °C.

Sterylizacja - Ogrzewanie do temperatury powyżej 100 °C. . Proces ten niszczy zarówno formy wegetatywne jaki i przetrwalniki . Jedną z metod sterylizacji żywności jest proces UHT.

UHT (ang. Ultra-high temperature processing) - sterylizacjaproduktów żywnościowych, polegająca na błyskawicznym, 1-2-sekundowym podgrzaniu do temperatury ponad 100 °C (135-150 °C dla mleka) i równie błyskawicznym ochłodzeniu do temperatury pokojowej. Cały proces trwa 4-5 sekund. Taka sterylizacja zabija florę bakteryjną nie zmieniając walorów smakowych produktu.

Mikrofiltracja - Proces polegający na oczyszczeniu mleka na membranach ceramicznych , a następnie poddaniu pasteryzacji, ale już w najniższej z możliwych temperatur, tj. w 72°C. Technologia mikrofiltracji umożliwia usunięcie zanieczyszczeń mikrobiologicznych i zredukowanie liczby bakterii o 99,99% w mleku surowym. Metoda ta zwana Extended Shelf Life (ESL) zaczęła być stosowana w 1994 roku w USA i wielu krajach Europy Zachodniej, gdzie do dzisiaj mleko mikrofiltrowane cieszy się olbrzymią popularnością. Metoda ESL oznacza produkcję w wyniku której uzyskujemy mleko o wydłużonym okresie trwałości. Polega ona na wydłużeniu terminu przydatności produktu ponad okres, jaki gwarantuje tradycyjna pasteryzacja tego typu produktów dostępnych w sprzedaży. 

Znalezione obrazy dla zapytania mleko mikrofiltracjaZnalezione obrazy dla zapytania mleko mikrofiltracja




W Polsce zbyt często używa się określenia „mleko świeże”. W wielu przypadkach jest to eufemizm, gdyż dotyczy to mleka UHT. Wszystko po to, aby poszerzać sieć sprzedaży. Zastosowanie technologii ESL daje konsumentowi gwarancję, że mleko to rzeczywiście jest najbliższe pod względem smaku i wartości odżywczych mleku od krowy (na opakowaniu będzie informacja o metodzie utrwalenia).


Ekologiczne czy nieekologiczne?
Trudno w zaopatrzyć się w świeże mleko ekologiczne, szczególnie mieszkając w mieście. W ekosklepach dostępne są certyfikowane mleka, jednak odstraszają ceną.W niemieckich marketach często można znaleźć mleko ekologiczne wyprodukowane w Niemczech jednak dla mnie lepsze polskie bez certyfikatu. Warto wybierać mleko regionalne, nie produkowane przez wielkie koncerny.




Jakość mleka zależy oczywiście od dobrostanu krowy

Proponuję w wolnym czasie obejrzeć film poświęcony traktowaniu zwierząt w produkcji masowej 
np. Chleb powszedni – krótki opis z filmweb’u „Dokument o powstawaniu produktów żywnościowych i ich drodze na sklepowe półki. Zrywanie owoców, karmienie i oprawianie zwierząt...Taśmowo, mechanicznie... 90 minut materiałów zebranych zostało w kilku europejskich krajach, także w Polsce. W filmie nie pada żaden komentarz, a ascetyczna forma obrazu potęguje jego sugestywność”
Myślę, że po takim seansie, sami zdecydujecie najlepiej


Proponuję zajrzeć na stronę o szczęśliwych krowach POLECAM


MAŁA MLECZNA ŚCIĄGA


Czy warto pić mleko?
Ludziom zdrowym zaleca się picie mleka

podsumować można wartość odżywczą następująco:
  • wartościowy produkt pełen białka, witamin i minerałów
  • absolutnie odpowiedni dla dzieci
  • przy dobrej tolerancji i braku uczuleń odpowiedni dla dorosłych

Jakie opakowanie i metoda utrwalenia są najlepsze?
Myślę, ze znacznych różnic między wymienionymi wyżej metodami nie ma. Ja wybrałabym mleko pasteryzowane lub ESL, ze względu na niższą temperaturę stosowaną w tych metodach – a więc wyższą zachowaną wartość odżywczą.
Eko mleko
Wybierajmy regionalne mleko, najlepiej ekologiczne, jeśli mamy do niego dostęp.

Unikajmy wielkich koncernów







  i na koniec słów kilka o mleku kozim


Kozie mleko ma zbliżony skład chemiczny do mleka krowiego. Kozie nie koniecznie znaczy lepsze. Mleko to jednak ma swoje zalety:
- zawiera więcej tauryny – aminokwasu niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego – szczególnie ważne u dzieci
– może być spożywane przez alergików
- lepsza strawność
Jeśli chodzi o witaminy i minerały także jest tu pewna różnica – ale nie tak duża, żebym o tym pisała.
Poza tym białka kazeinowe mleka koziego różnią się strukturą od kazein mleka krowiego. Jakkolwiek liczba i rozmieszczenie aminokwasów w białkach kazeinowych obu gatunków jest podobna to sekwencja aminokwasów jest zupełnie różna, czego dowodem jest niższa mobilność kozich kazein w trakcie elektroforezy. Podobne różnice znaleziono w laktoalbuminie. Laktoalbumina mleka krowiego wywołuje reakcje alergiczne u wielu osób, szczególnie u dzieci. Część z nich może natomiast konsumować mleko kozie lub owcze bez odczynu alergicznego. Być może przyczyna są różnice strukturalne między kazeinami i laktoalbuminą mleka krowiego i koziego [http://goatworld.com, Bruhn J.C.: Dairy goat milk composition]. Podawanie mleka koziego lub owczego przynosi dzieciom z alergią na mleko krowie pewną ulgę, ale cały czas trzeba uważać na odczyny krzyżowe, na które coraz bardziej zwraca się uwagę w praktyce pediatrycznej i czasami nie zaleca się podawania mleka innych gatunków zwierząt. Wykazano bowiem, że około 40% dzieci uczulonych na mleko krowie nie wykazuje reakcji alergicznej po spożyciu mleka koziego [Haenlein 2004].