sobota, 2 sierpnia 2014

Cykl na temat piramidy żywieniowej I I część – WARZYWA I OWOCE
Kolejną część z cyklu piramidowego poświęcę na kolejne jej piętro – warzywa i owoce. Powszechnie wiadome jest, że warzyw powinniśmy spożywać jak najwięcej (reklamowane pięć porcji). Tylko co wybrać? przesłodzone soki dla dzieci – które stanowią raczej deser? warzywa opryskiwane pestycydami? czy może przetwory, które z naturalną żywnością mają mało wspólnego, a witaminy już dawno je opuściły?
parszywa trzynastka
Istnieje ustalona lista owoców i warzyw, w których wykryto największe stężenia pestycydów. Dzięki tym danym, możemy ograniczyć ich spożycie. Oto ona:
  1. jabłka – nad nimi boleje najbardziej
  2. seler
  3. słodka papryka
  4. brzoskwinie
  5. truskawki
  6. nektarynki
  7. winogrona
  8. szpinak
  9. sałata
  10. ogórki
  11. jagody
  12. ziemniaki
  13.  zielona fasola
Mamy również dane o najmniej zanieczyszczonych pestycydami roślinach:
Cebula, kukurydza (koniecznie organiczna, wolna od GMO), ananas, awokado, kapusta
groszek cukrowy, szparagi, mango, bakłażan, kiwi, melon, słodkie ziemniaki, grejpfrut, arbuz

**Niestety zamiast zajmować się tym problemem w naszym kraju zajmuje się stopniem wygięcia ogórka – i wg tego w UE wyznacza się klasy jakości. Niestety im częściej będziemy wybierać równe i ładne ogórki tym więcej nawozów i środków chemicznych rolnicy użyją aby nam te ogórki zapewnić. Niech jeden ogórek będzie prosty inny krzywy. To jest NATURA.
MYCIE warzyw i owoców
Oczywiści wszystkie owoce i warzywa ZAWSZE myjemy. To zawsze wpływa na zmniejszenie ilości zanieczyszczeń znajdujących się na powierzchni.
Możemy spróbować usunąć pestycydy. Oto sposób, który znalazłam na http://www.akademiawitalnosci.pl/
Płuczemy je w wodzie o odczynie alkalicznym przez 2-3 minuty. Na 1 litr wody dodaj 1 czubatą łyżkę sody kuchennej (również kupujemy w dużych torbach 1 kg ok. 4-6 zł). Jeśli masz w domu jonizator czyli maszynę do produkcji wody o żądanym odczynie (typu Leveluk, Chanson, Biontech itp.) nastaw maszynę na pH maksymalne (pH 10-11,5).

GRUNT TO DOBRE ŹRÓDŁO
Najlepszym rozwiązaniem jest posiadanie własnego ogródka. Jednak wiadomo, że nie każdy ma czas aby zająć się uprawą. Wówczas zostajemy postawieni  przed wyborem: lokalnie czy ekologicznie?
Często w sklepach z ekologiczną żywnością znajdziemy marchew ekologiczną z Włoch, ziemniaki z Niemiec czy gruszki z Hiszpanii. Niestety nadal trudno znaleźć świeże warzywa ekologiczne pochodzące z Polski. Jeżeli już znajdziemy ceny są przytłaczające.  Dobrą alternatywą jest szukanie na własną rękę dostawcy – rolnika, od którego kupowalibyśmy świeże owoce i warzywa. Może nie byłyby one w 100% ekologiczne, ale może trochę lepiej traktowane niż reszta dostępna w marketach. Wiele małych gospodarstw uprawia rośliny tradycyjnie, jednak ciężko im zdobyć certyfikaty (Takich poznacie po zapale i pasji). Zapytaj przyjaciela, sąsiadkę czy nie poleci ci zaufanej osoby, od której można kupić dobre produkty rolne.
PODSTAWOWE ZASADY
1.     kupuj ekologiczne produkty
nie możesz samemu wyhodować marchewki           kup marchew ekologiczną
          ciężko zdobyć marchew ekologiczną           znajdź zaufanego rolnika (nawet bez certyfikatu)          nie masz zaufanego rolnika staraj się dobrze wybrać na lokalnym rynku = ALE zawsze unikaj produktów z supermarketów
2.  kupując nieekologiczne produkty unikaj „parszywej trzynastki”
3.  nie wybieraj błyszczących, umytych, równych warzyw
4.    Dobrze myj owoce i warzywa – ciepłą wodą, odczyn alkaliczny


Oczywiście przetwory owocowe i warzywne także włączają się do piramidy żywieniowej. Zawierają one jednak mniejszą zawartość substancji bioaktywnych niż owoce i warzywa świeże. O przetworach i zasadach ich wyboru napisze następnym razem.

cdn.