poniedziałek, 2 marca 2015

Słów kilka o wyższości cukru nad syropem glukozowo-fruktozowym



Cukier jaki jest ?

Cukier biały produkowany jest z buraków cukrowych, uprawianych w Polsce. Buraki są źródłem sacharozy, będącej głównym składnikiem cukru ze sklepowej półki. O trzymywanie cukru polega na wydobyciu sacharozy z buraka (przez wypłukanie jej wodą z pokrojonych buraków nazywanych krajanką)i oczyszczeniu jej.
* Jeśli już mowa o produkcji, warto zaznaczyć, że buraków w Polsce mamy pod dostatkiem więc kupując produkty z cukrem wspieramy polską produkcję rolniczą, co uważam jest nie bez znaczenia.

Syrop glukozowo fruktozowy jest dodatkiem do żywności, stanowiącym dla producenta tańszy zamiennik cukru. Otrzymuje się go ze skrobi kukurydzianej (dawniej ze skrobi ziemniaczanej, która ostatecznie została wyparta przez kukurydzianą). Obecnie ogromna część światowej produkcji kukurydzy opiera się na technologii GMO, której skutki są nieznane. Skrobia jest przetwarzana pod wpływem kwasów, enzymów lub obu tych czynników łącznie w płynną formę syropu.  Syrop w czasie produkcji  może zostać zanieczyszczony rtęcią. Dochodzi do tego podczas oddzielania glukozy od masy kukurydzianej za pomocą sody kaustycznej ( substancji otrzymywanej metodą rtęciową).
Syrop jest bardzo tani i łatwy do uzyskania. Płynna postać syropu ułatwia jego dawkowanie jako substancji słodzącej w różnych procesach technologicznych, bez potrzeby uprzedniego rozpuszczania. Dla producenta oznacza to zmniejszenie kosztów produkcji. Syrop możemy znaleźć  w napojach, nektarach (uwaga: sok nie powinien zawierać ani cukru, ani syropu), dżemach, konfiturach, ketchupach  i wszelkich produktach wymagających słodkiego dodatku.

Oczywiście nadmiar cukru jest szkodliwy ogromnie, jednak jeśli chcemy już zakupić napój słodzony – niech on będzie posłodzony cukrem, zamiast syropem glukozowo-fruktozowym.
Poza negatywnym wpływem podobnym do wpływu na zdrowie cukru, syrop zaburza kontrolę apetytu, poza tym wchłania się szybciej niż zwykły cukier i nie stymuluje wytwarzania insuliny.(uwaga insulinooporność).

*ciekawostka: ile cukru jest w jogurcie truskawkowym? 16 g węglowodanów złożonych, z czego cukrów 13g.
Jeden jogurt mały (najczęściej 150-200g) = 24-32 g cukru = dwie- trzy łyżki cukru

Porównanie SYROP vs. CUKIER
cecha
Cukier
Syrop
Surowiec
Nasz pospolity burak cukrowy lub trzcina cukrowa
Kukurydza – najczęściej GMO
Wpływ na zdrowie
negatywny
Bardziej negatywny ze względu na odmienny metabolizm. Jest  metabolizowany bardzo szybko, poza kontrolą organizmu, ponieważ omija pewne szlaki metaboliczne.
Zachęcam do poczytania
http://cojesc.net/syrop-glukozowo-fruktozowy/
Cena
droższy
tani
zanieczyszczenia
nieszkodliwe
Rtęć (możliwa obecność) – silnie rakotwórcza

Bibliografia
Sadowska, Rygielska. ŻYWNOŚĆ. Nauka. Technologia. Jakość 2014, 3 (94), 14 – 26