sobota, 28 listopada 2015

BABYFOOD



Postanowiłam napisać  dziś o żywieniu niemowląt. Po czwartym miesiącu życia zaczynamy rozszerzanie diety naszych bąbelków i natrafiamy na uginające się od różnego rodzaju babyfoodów półki sklepów. Wiele kobiet wybierając co poda swojemu maluchowi,  kieruje się jedynie opisem reklamowym na opakowaniu. Tymczasem dość istotna jest tajemnicza druga strona etykiety, na której małym druczkiem zapisano skład. Często trzeba się naszukać aby go dostrzec.
Nie chciałabym pisać kolejnego artykułu o ilościach i kolejności wprowadzania pokarmów (znajduje się to w schemacie żywienia niemowląt, który bez trudu odnajdziecie w sieci lub otrzymacie w przychodni ), a o wyborze tychże produktów pod względem jakościowym.
A więc zaczynamy od puree warzywnego. Na początek najlepiej podawać puree jednoskładnikowe np. z marchewki i małymi kroczkami rozszerzać  liczbę składników (oczywiście obserwując czy dziecko nie reaguje na coś wysypką).

Dania warzywne i owocowe dostępne na rynku

Firmy prześcigają się w reklamach dań dla dzieci. Ja wybrałam dania Hipp oraz Babydream (Rossmann)  z powodu deklaracji zawartości jedynie składników ekologicznych, a więc  oznaczonych zielonym listkiem oraz braku dodatku cukru. Inne firmy deklarują zawartość „wyselekcjonowanych produktów” tylko właściwie co to oznacza? Nie wiadomo.

Przy wyborze puree poza wskazaniami dotyczącymi wieku niemowlęcia Zwracamy uwagę na:
- brak dodatku cukru (etykieta – skład) UWAGA na zawartość zagęszczonego soku z winogron – mimo, że naturalnie to jednak nadaje słodki smak, występuje także w obiadkach
- ekologiczne oznaczenia – zielony listek
- jak najkrótszy i zrozumiały skład np. marchewka 30%, ziemniak 30% indyk 10%
Zdziwilibyście się co poza warzywami może znajdować się w takich daniach: maltodekstryna, mąka ryżowa, sok z winogron, skrobia i inne. Oczywiście nie są to substancje szkodliwe, jednak po co nam one… Starajmy się aby słoiczkowe obiadki były podobne do tych, które same przyrządzamy.
- nie zwracamy uwagi na reklamy tylko na skład

Hasło na opakowaniu „NIE zawiera cukrów”, nie oznacza, że nie zawiera substancji słodzących

Przykładowa etykieta ( pogrubione wyrzucamyJ )
Zupa pomidorowa z rybą
Skład: Ryż (21,7%), przecier pomidorowy (21,1%), marchewka (20%), mięso z ryb dorszowatych (11%), mleko pełne, woda, sok z białych winogron z zagęszczonego soku, cebula (3%), skrobia pszenna bezglutenowa, olej rzepakowy, natka pietruszki (0,6%), tymianek.
Zawartość oleju rzepakowego w obiadkach jest całkowicie uzasadniona i wskazana z żywieniowego punktu widzenia.

Kaszki i kleiki

Przygodę najlepiej rozpocząć od produktów bezglutenowych, najpopularniejsze to kleik ryżowy i kukurydziany. Nie zaczynajmy od super kaszek, szczególnie tych na mleku i z zawartością cukru. Oczywiście maluch będzie  uwielbiał mleczne kaszki słodzone, ale nie przyzwyczajajmy go do najpopularniejszej używki naszych czasów – cukru.
Po kleikach pora na kaszki bezglutenowe i glutenowe. Najlepiej kaszki bezmleczne (używajmy swojego mleka modyfikowanego, a nie tego które dodają producenci kaszek – dziecko przyzwyczajone jest do swojego mleka, które ma najczęściej lepszy skład od tego kaszkowego).
Dania owocowo zbożowe lepiej zamienić na kaszkę na własnym mleku z dodatkiem owocu ze słoiczka lub samodzielnie przyrządzonego puree. Dodam jeszcze, że najlepiej podawać  więcej jabłek a mniej słodkich bananów czy słodzonych moreli.

Kaszkowe streszczenie
- zaczynamy od kleików kukurydzianych i ryżowych na mleku ( skład : 100% mąka ryżowa)
- kaszki wybieramy bezmleczne i bez zawartości cukru
- krótki i zrozumiały skład jest najlepszy (np. 80% grysik orkiszowy, 20% mąka ryżowa)
- dobrze gdyby kaszka także była z eko ziarna – a więc zielony listek
Niewiele producentów w Polsce oferuje tego typu posiłki. Ja podawałam Holle, ale jest wiele kaszek tego typu, które można znaleźć na allegro. Jest ich duża różnorodność np. orkiszowa, jaglana z ryżem, owsiana   (nie podawajcie dzieciom w kółko tych samych zbóż).
- zamiast zasładzać dziecko gotowymi owocowymi kaszkami podajmy kaszkę bez dodatków i mieszajmy ją z owocem (świeży owoc na pewno będzie lepszy niż płatki owocowe dodawane do kaszek)

Etykieta doskonałaJ
Kaszka jaglano-ryżowa
Skład: mąka z prosa z pełnego przemiału,  mąka ryżowa pełnoziarnista, witamina B1. 

Soczki

Soczki opiszę bardzo krótko
- bez cukru
-rozcieńczone wodą
- zastąpić od czasu do czasu herbatką (parzoną nie instant)


W sprawie wyboru warzyw, ryb czy jajek – zapraszam do wcześniejszych postów, w których szczegółowo opisuję jak wybrać najlepsze.

Przykładowe jadłospisy

Przykładowy jadłospis na 5 miesiąc
1.       Śniadanie : Mleko
2.       II śniadanie : kaszka na mleku/kleik
3.       Obiad: puree warzywne (dostosowane do wieku)
4.       Podwieczorek: mleko
5.       Kolacja: kleik kukurydziany na mleku

Przykładowy jadłospis na 7 miesiąc
1.       Śniadanie: mleko
2.       II śniadanie: kaszka na mleku z owocem
-przekąska: chrupki kukurydziane, soczek
3.       Obiad puree warzywno-mięsne ( co drugi dzień z żółtkiem)
4.       Podwieczorek : mleko
5.       Kolacja: klei kukurydziany na mleku

**Oczywiście nie podawałam tu ilości ze względu na to, że każde dziecko jest inne (warto jednak co do objętości posiłków kierować się schematem żywienia). **


Czytając etykiety szybko wyrobicie sobie zdanie na temat poszczególnych producentów i nie będziecie musiały czytać jej za każdym razem.

Warto WIEDZIEĆ, CZYTAĆ i DOBRZE KARMIĆ

i coś do poczytania dla wytrwałych http://www.pedhemat.wroclaw.pl/ptp/files/Standardy_Medyczne_2014_Zalecenia_ywienia_.pdf

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz