środa, 16 lipca 2014

Cykl na temat piramidy żywieniowej
Chciałam przedstawić moją interpretację znanej już od wielu lat piramidy prawidłowego odżywiania. Wezmę pod uwagę wszystkie plusy i minusy spożywania określonych produktów tworzących jej kolejne piętra. Aktualną piramidę zdrowego żywienia z roku 2009 można obejrzeć na stronie : http://www.izz.waw.pl/pl/zasady-prawidowego-ywienia
Na samym dole piramidy obecne są produkty zbożowe, których powinniśmy spożywać najwięcej, dalej warzywa i owoce, mleko i jego przetwory oraz na samym szczycie mięso, jaja, drób, oleje.
 Każdy z elementów piramidy postaram się opisać w kontekście wyboru tychże produktów, z pośród dostępnych w sklepach ekologicznych i nie tylko. Jak kupować poszczególne produkty, aby rzeczywiście służyły naszemu zdrowiu.
***info na temat piramidy żywieniowej http://www.phie.pl/pdf/phe-2011/phe-2011-1-020.pdf

A więc zapraszam na część pierwszą …
Cykl na temat piramidy żywnościowej  I część – PRODUKTY ZBOŻOWE
Produkty zbożowe powinny towarzyszyć nam w codziennej diecie. Do produktów zbożowych zaliczymy m.in. kasze, ryż, mąki, makarony, ciasta, pieczywo. Tworzą one podstawę piramidy żywieniowej.  O zdrowotności kasz, mąk pełnowartościowych nie będę się rozpisywała. Powinniśmy spożywać je codziennie. Jednak jeżeli spożywamy je codziennie warto zastanowić się nad tym jak je wybrać.
TYP MĄKI –Jest to zawartość popiołu (składników mineralnych) w g na 100kg mąki.
wyższy typ= więcej składników mineralnych = ciemniejsza mąka

Podstawowe typy mąk i sposób ich wykorzystania:
·         Mąka poznańska, typ 500 –ciasta kluskowe, pierogowe, pizza, zasmażki, sosy
·         Mąka luksusowa, typ 550 – ciasta drożdżowe i smażone
·         Mąka tortowa, typ 450 – ciasta biszkoptowe
·         Mąka krupczatka, typ 500 – ciasta kruche, ciasto makaronowe
·         Mąka wrocławska, typ 500 – ciasta drożdżowe, francuskie, naleśniki
·         Mąka bułkowa, typ 650 – bułki, pierniki, ciemne ciasta, zasmażki
·         Mąka chlebowa, typ 750 –  pieczywo
·         Mąka graham, typ 1850 –  pieczywo graham
·         Mąka razowa, typ 2000 – pieczywo razowe                                                   [www.biokurier.pl]

GLUTEN
Z produktami zbożowymi wiążą się pojęcie nietolerancji glutenu. Gluten jest to kompleks białek pszenicy, dzięki któremu ciasto pszenne jest lepkie i elastyczne, a po wypieku gąbczaste. Nietolerancja tego związku wiąże się z wytwarzaniem przez organizm przeciwciał, które wywołują szereg niekorzystnych objawów. Przeciętny człowiek nie wytwarza takich przeciwciał i gluten jest dla niego po prostu kompleksem  białkowym. Dla osób zdrowych gluten nie jest niczym złym. Nie kupujcie produktów bezglutenowych jeśli nie cierpicie na nietolerancji.
PODSTAWOWE ZASADY WYBORU
Zasadą podstawową, którą kieruje się przy wyborze produktów zbożowych jest ich polskie i ekologiczne pochodzenie. Produkty zbożowe pochodzące z surowców z upraw ekologicznych są stosunkowo niedrogie i łatwo je odnaleźć na sklepowych półkach szczególnie w dużych supermarketach no i oczywiści sklepach eko. Ich cena jest często wyższa niż nieekologicznych zamienników, jednak Jakość wydaję się przechylać szalę na ich korzyść. Pamiętajmy, że eko produkty są naturalne. Nikt nie dodał tony nawozów sztucznych, nie spryskał ich środkami ochrony roślin, a rolnik uzyskał mniejszy plon.

zielony liść na opakowaniu= ECO





cena= jakość, smak, BRAK nawozów, środków ochrony roślin, GMO
W ofercie ekologicznych produktów zbożowych znajdziemy kaszę, makarony zwykłe i pełnoziarniste, mąki różnego rodzaju ( z których można samodzielnie wypiekać chleb, ciastka, robić naleśniki, czy jakiekolwiek inne ciasta), ryż… wybór jest ogromny.










WYBIERAJ EKOLOGICZNE PRODUKTY

WYBIERAJ PRODUKTY POLSKIE


To my kreujemy cenę tych produktów. Im więcej osób będzie dokonywało logicznych wyborów,  tym bardziej będzie się opłacało je produkować. Wybierajmy logicznie, ekologicznie, zdrowo, inwestujmy  we własne zdrowie.


cdn.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz