środa, 9 lipca 2014

SUPER FOODS MADE IN POLANd

Cudze chwalicie swego nie znacie. O wyższości polskiej super żywności.
Najpierw trochę teorii…
Super foods  oznacza dosłownie żywność niezwykłą, „super żywność”. Jest to taki rodzaj żywności, który zawiera składniki pozytywnie oddziałujące na zdrowie człowieka. Można by powiedzieć, że każdy rodzaj żywności działa pozytywnie, ponieważ zawiera składniki odżywcze. Super żywność zawiera ich  jednak znacznie więcej. Spożycie niewielkiej ilości superfoods przynosi pozytywne efekty zdrowotne. Zatem warto włączyć je do codziennej diety.
Super obcego pochodzenia na pewno będą owoce takie jak mango, owoce goji czy granat. Ich działaniu prozdrowotnemu nie można zaprzeczyć. Jednak czy super owoc docierający do nas z odległego kraju nadal jest taki super jak po zerwaniu?? Owoce te często faszerowane są środkami bakteriobójczymi,  grzybobójczymi , środkami nabłyszczającymi (dlaczego cytryny błyszczą?). Dlatego konieczne jest intensywne mycie takich owoców, przy pomocy ściereczki lub szczotki do owoców. Jeżeli skórka jest uszkodzona nie kupujmy takiego owocu – środki chemiczne mogły już przeniknąć do środka.
Można skorzystać z kalkulatora odległości aby przekonać się jaką odległość przebyło do nas jedzenie - http://www.foodmiles.com
*****proponuję ponadto sprawdzić środki konserwujące owoce tropikalne i ich działanie na organizm:  imazalil, tiabendazol czyli E 233, orto-fenylofenolan sodu czyli E 232****

Polskie – JAK WYBIERAĆ – aby super nie stało się disaster

czosnek – bogate źródło allicyny – substancji przeciwbakteryjnej ( można uznać, ż obok miodu stanowi doskonały polski antybiotyk). Dobrze udokumentowane jest także przeciwnowotworowe działanie czosnku.  Na sklepowych półkach pełno jest czosnku chińskiego, który jest tańszy i większy. Niestety zawiera on mniej wyżej wymienionej substancji, natomiast znacznie więcej „ulepszaczy”. Często czosnek ten jest produkowany na drodze genetycznej modyfikacji.
Jak odróżnić czosnek polski od chińskiego?
- chiński jest dużo większy , śnieżnobiały, jest znacznie łagodniejszy, nie kiełkuje, pleśnieje. Nie trzeba dodawać, że jest też sporo tańszy. Odmiany uprawiane w Polsce zazwyczaj mają lekko różowy lub fioletowy odcień ale zdarzają się też białe i białoszare. 
- podstawą jest etykieta – w marketach musi być informacja o pochodzeniu produktu

miód – działa niczym antybiotyk, dzięki zgromadzonej w nim substancji przeciwbakteryjnej. Przyspiesza gojenie ran, zwiększa przepływ naczyniowy w nerkach, zapobiegając tworzeniu się złogów, działa uspokajająco, stosowany w leczeniu nerwic czy depresji, reguluje czynności trawienne żołądka, łagodzi skutki stresów… itp…. można by długo wymieniać.
Polska to kraj mlekiem i miodem płynący, niestety jego spożycie w Polsce jest niewielkie.
* warto nadmienić, że w zależności od efektu na jakim nam zależy możemy wybrać odpowiedni rodzaj miodu *{ale to opiszę w kolejnym poście)

aronia i czarna porzeczka – bogata w witaminy i antocyjany (związki przeciwutleniające), jest surowcem zalecanym w profilaktyce nowotworowej. Czarna porzeczka zawiera 100-300 mg witaminy C na 100g ( dla przykładu – cytryny zawierają 20-50 mg/100g). Warto zwrócić uwagę na to aby owoce te pochodziły z upraw ekologicznych, nie będą wówczas zawierały pozostałości pestycydów i mineralnych nawozów. Ponad to porzeczki ekologiczne charakteryzują się  istotnie wyższą zawartością związków o charakterze antyoksydacyjnym oraz wyższym  potencjałem przeciwutleniającym w porównaniu do owoców wyprodukowanych metodami konwencjonalnymi.

W Polsce mamy oczywiści całe mnóstwo produktów, które można by uznać za superfoods – marchew czarna, rośliny strączkowe, dzika róża, kapusta kiszona . Ja wymieniłam tylko kilka z nich, które moim zdaniem zasługują na szczególną uwagę.
LOKALNE znaczy LEPSZE:))))

Bibliografia:
Z.  Sikorski. Chemiczne i funkcjonalne składniki żywności. s394-396

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz